یکشنبه 03 مرداد 1400

متن کامل مصاحبه با دکتر فیروزآبادی رئیس مرکز ملی فضای مجازی

ما بایستی از روش های جدید تولیدی از تولیدات چند رشته ای که ترکیبی از هنر و علوم دیگر هستند استفاده کنیم که همه اینها در بستر فضای مجازی امکان پذیر است

ایشان در بیان چرایی شکل گیری نهضت تولید محتوی بیان داشتند که" بالاترین ضریب نفوذی که اپلیکیشن های اینترنتی دارند، اپلیکیشن های هست که مربوط به رسانه و تولید محتوی است، تقریباً صد در صد کسانی که ارتباطات اینترنتی دارند چه ثابت و چه سیار، به نحوی از انسانها استفاده می کنند، بنابراین حوزه محتوی در فضای مجازی بسیار مهم است و موارد دیگری که در فضای مجازی شکل می گیرد مثل خدمات، اقتصاد و آموزش معمولاً در مرحله بعد و با ضریب نفوذ پائین تر نسبت به آنچه که مربوط به رسانه و محتوی هست قرار می گیرد، به همین دلیل پرداخت به مقوله محتوی بسیار مهم است. از طرف دیگر از آنجا که محدوده فضای مجازی یک فضای بدون مرز است، مواجه با این مسئله هستیم که کل جهان در حال تولید محتوی است، بنابراین رقابتی که وجود دارد، رقابت بین کشور است با تمام دنیا؛ برای اینکه یک کشور بتواند از میراث خودش دفاع کند و برای آینده خودش سیادت، برنامه ریزی و حاکمیت داشته باشد، بایستی بتواند محتوایی که تولید می کند، محتوایی باشد که قابل دفاع باشد و مخاطب و کشش داخلی داشته باشد و حداقل بازار داخلی خودش را تأمین نماید، ضمن اینکه بازار جهانی به عنوان یک فرصت در برابرش قرار دارد و می تواند داد و ستد اقتصادی با آنها داشته باشد.

از طرف دیگر ایران دارای ویژگی های منحصر به فرد در برابر کشورهای منطقه و کشورهای همتراز و هم سطح خود است و آن جوان بودن جمعیت ماست. تحصیل کرده بودن جمعیت کشور، داشتن فرهنگ کهن و داشتن اعتقادات مذهبی که باعث می شود مخاطبان قابل توجهی در سطح منطقه و جهان داشته باشد، مجموعه اینها فرصت های است که نباید از دست برود ،چرا که ثروت ملی هستند، همانطور که مقام معظم رهبری تعبیری دارند که باید این نهضت را جوانان ما رهبری کنند.

ما در نظام آموزشیمان حدود 14 میلیون دانش آموز و در نظام دانشگاهی هم بیش از 4 میلیون دانشجو داریم، بخش بزرگی از اینها می توانند تولید کنندگان محتوی باشند. که بعضی از اینها تولید کننده محتوی هم هست که باید بتوانند محتوای خودشان را شبکه ای کنند و از مزایای فضای مجازی استفاده کنند."

سپس ایشان در بیان اینکه چرا شهر قم برای آغاز این نهضت انتخاب شده است ، ادامه دادند: " ما در حال حاضر با یک تبعیض در کشور مواجه هستیم و آن هم این است که بیش از 50 درصد شرکتهای فعال در فضای مجازی در تهران هستند، ما حتماً بایستی در خصوص آمایش اقتصاد فضای مجازی بازنگری داشته باشیم و کمک کنیم تا این عدم توازن که از لحاظ جغرافیایی وجود دارد اصلاح شود.

قم در حوزه فرهنگی، فرهنگی ترین شهر کشور است و در اینجا لشکرهای بزرگ تولید کننده محتوای فرهنگی داریم که متاسفانه تولیداتشان هنوز به روشهای سنتی از قبیل تبلیغ حضوری و انتشار کتاب انجام می شود. ما بایستی از روش های جدید تولیدی از تولیدات چند رشته ای که ترکیبی از هنر و علوم دیگر هستند استفاده کنیم که همه اینها در بستر فضای مجازی امکان پذیر است. ما معتقد هستیم که قم می تواند در نهضت تولید محتوی و در حوزه جهش اقتصاد فرهنگی سکوی پرش بسیار خوبی باشد. به همین دلیل قم برای اولین نمایشگاه خارج از تهران انتخاب شده است. و همچنین این برنامه وجود دارد که اگر سازمانهای دولتی همت کنند، امیدوار هستیم که بسترهای لازم برای برخورداری از زیرساختهای این مهم فراهم شود. شهرک اینترنتی که از حدود 17 سال قبل انشاالله به واقعیت بپیوندد و با ترکیب با شهرک نشر و چاپ شاهد ایجاد یک مکان فیزیکی برای جهش این نهضت باشیم .

سپس ایشان در پاسخ به این سئوال که چرا در سیاستگذاری های ما شاهد سیاست های واحد نیستیم که باعث شده این اختلاف نظرها به سطح جامعه برسد و باعث نگرانی استارت آپها گردد، فرمودند که : " سیاستگذاری ها در کشور واحد است، چنانچه که تعبیری که مقام معظم رهبری داشتند ، سیاستگذاری فضای مجازی با شورای عالی فضای مجازی است که این کار را انجام می دهد، ولیکن دو مشکل وجود دارد ، یکی اینکه شورای عالی فضای مجازی از سرعت مطلوب در سیاستگذاری برخوردار نیست و دوم اینکه کشور ما در اجرای سیاست ها کارآمدی لازم را ندارد و نه فقط فضای مجازی بلکه در جاهای دیگر هم سیاستها به اجرا که می رسد به تفسیر رای ها و مواجه با ابهامات هستیم که به خصوص در فضای مجازی که از رنگ و بوی سیاسی نیز برخوردار است مثل حوزه رسانه ما هم ابهام شرح وظیفه داریم هم ابهام در تفسیر.

بنابراین سیاست واحد است ولی در اجرا ابهام، این باعث می شود، استارت آپهای نوپا که به اندازه کافی ریسک در اطرافشان هست این ریسک هم بهشان اضافه شود. ما خیلی علاقه داریم که این ریسک را کاهش دهیم و البته خبر خوب هم اگر بخواهیم به شما بدهیم این است که اگر با دو سه سال قبل مقایسه انجام شود ما در حال حاضر به مراتب فضای ریسک مربوط به حوزه سیاست را کاهش داده ایم و همگرایی خوبی در سطج اجرا ایجاد کرده ایم که هنوز کافی نیست.

سپس ایشان در پاسخ به این سئوال که چرا استارت آپها و پلتفرمهایی که در کشور ایجاد شده اند در تراز بین الملل نمی توانند خوب عمل کنند فرمودند : " بخشی از آنها مربوط به تحریم ها می شود، به دلیل تحریم ها ما موانعی داریم که هیچ استارت آپی در دنیا با آن مواجه نیست و بخش دیگر آن هم به سئوال قبل بر می گردد که ما در صحنه اجرا ، کندی در سیاستگذاری داریم ، مثل حوزه حریم خصوصی و مالکیت معنوی که موارد کلیدی هستند و یا در حوزه پهنای باند بدون قید و شرط که نیاز هست ، برای کسب بازارهای جهانی که متاسفانه موانعی در اجرا شاهد هستیم و علی رغم تلاشهایی که کرده ایم نتوانسته ایم در این حوزه ها به نتایج مطلوب برسیم و این مشکلات به اضافه مشکلات داخلی خودمان و تحریمهای خارجی باعث شده آن ظرفیتی که می شود در بازارهای جهانی کسب کنیم به آن نرسیم و علی رغم همه اینها بازهم از سه سال اخیر رشد بسیار محسوسی نسبت به سالهای قبل تر داشته ایم . از جمله توسعه اقتصادی منطقه ای در حوزه پیام رسانها، تولید اپلیکیشن ها و کسب و کارهای اقتصادی کتاب داشته ایم.

ایشان در پایان صحبت هایشان قول دادند سعی می کنیم تا شاهد سامان مناسب تری از آنچه که در حال حاضر وجود دارد در حوزه فیلترینگ کشور و حمایت های مادی و معنوی از استارت آپها داشته باشیم.